- Újdonságok
- Akciók
- Együttműködési ajánlat papír-, ajándék és bababoltoknak
- Könyvek nagyoknak
- Könyvek kicsiknek - gyerekeknek, fiataloknak, babáknak és mamáknak
- Életrajzok-memoárok
- Ókori vonatkozású könyvek
- Könyvek óvodapedagógusoknak
- Könyvek kutyásoknak
- Afrikai vonatkozású könyvek
- Arab vonatkozású könyvek
- Ázsiai vonatkozású könyvek
- Balkáni és mediterrán vonatkozású könyvek
- Latin-amerikai vonatkozású könyvek
- Orosz vonatkozású könyvek
- Skandináv és balti vonatkozású könyvek
- Cseh és szlovák vonatkozású könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Retro - Életvidám seniorok
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Talán Hellász küldött
Az 1980-ban megjelent Élet helyett órák c. könyvének második részét századik életévében adja közre új, bővített, átdolgozott kiadásban az írónő. Ady Endréhez írott leveleskönyvét Ady és Csinszka neki címzett leveleivel bővíti ki, s eme új levelesládából kikerülő ereklyék világánál új fényben ragyog föl e három ember barátsága, emberi, eszmei szövetsége. Ady fájdalmas, ám sugárzó életének utolsó élő résztvevője e „levélregénnyel” tiszteleg a költő emlékének, új összefüggéseket csillogtatva meg a kései olvasó előtt arról az életre szóló, töretlen hűségű barátságról, mely kettejüket öszakapcsolta. Ahogy az írónő mondja: „Már csak én élek egyedül Ady barátai közül, én vagyok az utolsó koronatanú. Így magam mutatok föl kétségbevonhatatlan bizonyítékaimból sok, eddig kiadatlan dokumentumot… Magam rehabilitálom tehát emberi tisztességemet és feddhetetlen írói becsületemet…”
Akárhány könyv íródott már Ady Endre rövid életéről, az őt megismerni vágyók szomjúsága még mindig kielégítetlen.
Dénes Zsófia az első asszony, aki Adyról, az emberről megszólal. Jogcíme, hogy benső barátság fűzte a költőhöz, aki feleségül akarta venni. A házasság napját is kitűzték már, de a sors máskép akarta. Ekkor írta hozzá Ady "Élet helyett órák" című versét és ez a cím egész kapcsolatuk jelképes összefoglalása lett.
A barátság azonban megmaradt a sírig. Kiállotta a legnehezebb próbát, a költő házasságát is. Sőt éppen a memoárnak írója volt az, aki Adyt életének egyik legnehezebb válságán átsegítette és Csinszkával való házassága útját egyengette. A kötet páratlanul érdekes képet rajzol Csinszkáról és a múltból felbukkanó Lédáról is.
Az irodalomtörténeti szempontból nagyjelentőségű emlékezés színes és izgalmas, mint egy regény, melynek minden sora megtörtént.
A könyv legfőbb értéke, hogy Adyt közvetlen közelségbe hozza és hamisítatlan valójában eleveníti meg. A szavakat, amelyeket a könyv szerint mond, Ady valójában elmondotta, hiszen a hűséges barátnő azokat naplójába még aznap felírta.
A szerző hivatottságát arra, hogy Adyról tanúskodjék, a költő öccsének, Ady Lajosnak bevezető sorai igazolják és egyben megpecsételik a könyv hitelességét. A memoár-kötet a szerző 1913-tól 1919-ig írt naplójegyzetein kívül 15 Ady-levelet közöl és 7 levelet, melyet Csinszkától kapott.
Dénes Zsófia könyve dokumentum-értékén felül egy mélyen érző, mélyen gondolkodó egyéniség őszinte megnyilvánulása. Nem hagyható említés nélkül az a művészi kifejezőképesség és az ízléses mértéktartás sem, mellyel kényes témáját feldolgozta.
-
Dénes Zsófia
Talán Hellász küldött
Kiadó: Magvető
Kiadás éve: 1984
Oldalszám: 198
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9631402282
jó állapotú antikvár könyv
-
Szerző Dénes ZsófiaCím Talán Hellász küldöttISBN 9631402282Raktárkészlet 1 dbCikkszám 162833Státusz ÚJ használt, antikvár könyv  
-
2022. január 23-án 35 éve hunyt el DÉNES ZSÓFIA írónő, költő és újságíró
Élete kész regény, olyan természetességgel viselte a világhírességek társaságát, mint mi a szomszédainkét. Fiatal lányként például úgy jutott ki Párizsba, hogy a francia fővárosban élő unokatestvére hosszabb afrikai útra indult Henri Matisse-szal - a század egyik legnagyobb koloristájával -, s megkérte, addig lakjon náluk. Mivel anyanyelvi szinten beszélte a franciát, avatott tudósításokat küldözgetett haza a lapoknak, s közben olyan nagyságok körében forgott, mint Gyagilev, Nizsinszkij vagy Rainer Maria Rilke. Akikkel meglepő felkészültséggel beszélgethetett, nemcsak tökéletes nyelvtudás, hanem alapos műveltség birtokában is.
Jellemző elmélyült tudására, hogy serdülő lány korában saját apja is azt tanácsolta neki, ne menjen férjhez soha, hiszen ilyen ésszel el tudja tartani magát, pedig akkoriban a lányos apák legfőbb vágya volt, hogy jól házasítsák ki gyermeküket. Zsófia különben nem fogadta meg a tanácsot, négyszer is férjhez ment. Leghíresebb partnere mégis egy ötödik férfi volt, Ady Endre, aki 1913-ban ismerte meg Zsukát - Balázs Béla ismertette össze őket -, s első szerelmes lelkesedésében rögvest el is akarta venni feleségül. Ady hirtelen fellángolt vágya volt, hogy családot alapítson, ám csakhamar józanul számot vetett állapotával és korával, s végül elállt szándékától. Zsukának természetesen versben is magyarázatot adott: "Feddj meg busan, hogy én rossz, elveszett, / Szegény ördög csak későn találtam meg / Te becéző, simogató kezed."
De kapcsolatuk emléke örökké megmaradt, s bár Dénes Zsófia sem felejtette el hírneves szerelmét, a nagy költő életét kutató utókor egyébként sem hagyta volna. Hiszen Zsuka évtizedeken át a kevés "Ady-látott" emberek közé tartozott, közel hetven évvel élte túl egykori szerelmét, s végül mint a nagy idők egyetlen tanúja 102 éves korában hunyt el. (Kalendárium Press)
-
2019. január 27-én 100 éve hunyt el ADY ENDRE költő
Születésekor szülei nemigen bíztak benne, hogy megmarad, olyan csenevész csecsemő volt, de hálistennek megmaradt, s ő lett a család szeme fénye, szegény édesanyja, a drága "ides" annyira elkényeztette, hogy ritka akaratos gyerek vált belőle. Pajtásai nem is akartak játszani vele, mert mindig hisztizett, ha nem az ő vágyai szerint folyt a játék, a fiúk sokszor ki is küldték a labdatérről. "Különösen csúnya, vézna, nagy szemű, feketésen sápadt fiú voltam, aki lelke mélyén azt kívánta, hogy vele foglalkozzék mindenki" - emlékezett később, és ez a vágy egész életében elkísérte.
Jórészt ezért is járta később oly rendületlenül a pesti éjszakát, amelynek ő volt az egyik főszereplője. Krúdy Gyula ízes könyvecskében számolt be közös kalandozásaikról, s a történetekből sok érdekes adalék tudható meg a nagy költő életéről. Például az, hogy bár sohasem volt pénze, Léda tanácsára mégsem mutatkozott pénz nélkül, amilyen könnyelmű, bohém viszony fűzte az élet majd minden komoly dolgához, olyan józanul osztotta be minden fillérjét, tudta ugyanis, hogy pénz nélkül még ő sem duhajkodhat a pesti éjszakában.
Krúdy szerint különben nem is ivott annyit, mint elterjedt róla, sokszor ugyanis csak megjátszotta részegségét, hogy "annál szabadabban beszélhessen ellenségeiről, vetélytársairól, meg nem értőiről". Mert így nem haragudtak rá annyira, és ő szerette volna, ha szerették volna. (Kalendárium Press)