- Újdonságok
- Akciók
- Együttműködési ajánlat papír-, ajándék és bababoltoknak
- Könyvek nagyoknak
- Könyvek kicsiknek - gyerekeknek, fiataloknak, babáknak és mamáknak
- Életrajzok-memoárok
- Ókori vonatkozású könyvek
- Könyvek óvodapedagógusoknak
- Könyvek kutyásoknak
- Afrikai vonatkozású könyvek
- Arab vonatkozású könyvek
- Ázsiai vonatkozású könyvek
- Balkáni és mediterrán vonatkozású könyvek
- Latin-amerikai vonatkozású könyvek
- Orosz vonatkozású könyvek
- Skandináv és balti vonatkozású könyvek
- Cseh és szlovák vonatkozású könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Retro - Életvidám seniorok
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Mexikó utolsó császára
Az 1860-as évek elején III. Napóleon francia császár különös tervvel állt elő: elhatározta, hogy a polgárháborúba süllyedt Egyesült Államok gyengeségét kihasználva francia fennhatóságú monarchiát alapít Mexikóban, és ezzel visszaállítja a dinasztikus Európa tekintélyét az Újvilágban. A köztársasági rendszert felváltó új császárság élére a fiatal osztrák főherceget, Ferenc József öccsét, Habsburg Miksát szemelte ki, aki naiv idealizmusa és saját küldetéstudata által vezérelve – és a francia diplomácia játszmái által alaposan megtévesztve – végül elfogadta a felkérést, és a baljós előjelek ellenére feleségével, Carlota belga hercegnővel az oldalán átkelt az Atlanti-óceánon, hogy Mexikó trónjára ülhessen.
Edward Shawcross a legkiválóbb brit történetírói hagyományokat folytatva lenyűgöző felkészültséggel és alapossággal, mégis olvasmányos és fanyar humorral átszőtt stílusban tárja elénk e véres tragédiába torkolló kísérlet drámai fordulatokban gazdag történetét. Shawcross ugyanakkor nemcsak a szűk négy évig fennálló császárság eseményeit veszi sorra: értelmezésében a mexikói „kaland” – amelyet a legtöbben őrültségnek tartottak, Marx pedig egyenesen a világtörténelem egyik legszörnyűbb vállalkozásának nevezett – csupán része volt annak a gigászi küzdelemnek, amely az amerikai kontinens jövőjéért és a nyugati félteke uralmáért folyt az Ó- és az Újvilág között.
„Ha Miksa külsőleg megfelelt is a szerepének, serege igen távol esett azoktól a díszfelvonulásoktól, amelyek gyerekkorában annyira untatták őt. Katonái összességében inkább egy alaposan felfegyverzett tömeghez hasonlítottak, mint egy fegyelmezett zászlóaljhoz; nem léptek egyszerre, az ágyúik messze mögöttük cammogtak, és ahogyan ez szokás volt, nők és gyerekek követték őket még távolabbról. Sokan, akik csak hat hete kerültek ide kényszersorozás révén, még mindig azokat a rongyos ruhákat viselték, amelyekben összefogdosták őket. Az egyenruhák, ha voltak egyáltalán, ritkán érdemelték ki az egyenruha elnevezést: igen nagy változatosságot mutattak attól függően, hogy viselőik éppen mit találtak és mi tetszett nekik.”
-
Edward Shawcross
Mexikó utolsó császára
Drámai történet egy Habsburg főhercegről, aki császárságot alapított az Újvilágban
Kiadó: Helikon
Kiadás éve: 2024
Oldalszám: 352
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789634798736
-
Szerző Edward ShawcrossCím Mexikó utolsó császáraISBN 9789634798736Szállítási információk A megrendelés első postázási időpontja és a személyes átvétel első lehetséges napja 2024. április 19., péntekCikkszám 266315Státusz ÚJ  
-
2022. július 6-án 190 éve született MIKSA Habsburg főherceg, mexikói császár
Tanulmányainkból tudjuk, hogy Ferenc József császár öccse volt, és Mexikó császáraként a köztársaságiak kivégezték - amint azt Manet híres képén meg is örökítette.
A sors igazságtalansága, hogy ilyen véget ért, hiszen sokkal tehetségesebb volt bátyjánál, s ennek mind ő, mind a 18 évesen trónra lépett Ferenc József tudatában volt. Miksát persze rettenetesen bántotta, hogy a véletlen születési sorrend megfosztja minden ambíciójától, nála jobban csak Ferenc Józsefet bosszantotta a dolog, aki kicsinyes bosszúval üldözte testvérét. Kinevezte például a néhány ladikból álló operett-flotta parancsnokává, amikor pedig sokoldalú öccse operát komponált, sokáig nem engedte bemutatni az udvari operában. De a tehetséges Miksa ezúttal is túljárt nehézkes gondolkodású bátyja eszén, beleírt a darabba egy szerepet Langer Micinek, akiről tudta, hogy gyengéd szálak fűzik a testvéréhez, mire Ferenc József rögvest megadta az engedélyt a bemutatóhoz - bután leleplezve ezzel egyúttal titkolt érzelmeit is.
III. Napoleon ambícionálta, hogy üljön Mexikó császári trónjára, de szegény Miksa nem sokáig uralkodhatott, négy év múlva hatalmát megdöntötték, őt pedig kivégezték. (Kalendárium Press)