- Újdonságok
- Akciók
- Együttműködési ajánlat papír-, ajándék és bababoltoknak
- Könyvek nagyoknak
- Könyvek kicsiknek - gyerekeknek, fiataloknak, babáknak és mamáknak
- Életrajzok-memoárok
- Ókori vonatkozású könyvek
- Könyvek óvodapedagógusoknak
- Könyvek kutyásoknak
- Afrikai vonatkozású könyvek
- Arab vonatkozású könyvek
- Ázsiai vonatkozású könyvek
- Balkáni és mediterrán vonatkozású könyvek
- Latin-amerikai vonatkozású könyvek
- Orosz vonatkozású könyvek
- Skandináv és balti vonatkozású könyvek
- Cseh és szlovák vonatkozású könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Retro - Életvidám seniorok
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Medici Katalin élete és kora
A francia történelem híres és hírhedt kulcsfigurája volt. „Kalmár pápák” rokona, a cselszövő, méregkeverő Olasz Nő, a nagypolitikai ármánykodás importált nagymestere, a Szent Bertalan-éji tömegmészárlás spiritus rectora, a hideg-rideg, de féltékeny némber, a gyermekei halálára spekuláló, kőszívű anya, a hatalmi téboly megszállottja… így szól, így rögződött az alakját körbeindázó négy évszázados legenda…
Francis Watson, a kitűnő angol történész könyve e legenda hátterét kutatja és tárja föl olvasmányosan a XVI. századi francia történelem avatott ismerőjeként. Carlyle és Macaulay nyomdokain haladva őt sem a száraz tények érdeklik, hanem az események mögötti élet, a történelmi dokumentumokból feltárható jellemrajz. A rettegve gyűlölt királyné igazi portréja rajzolódik ki előttünk, egy nagy formátumú reneszánsz antihős képmása.
Akire talán Montaigne, híres kortársa is gondolt, mikor így elmélkedett szkeptikusan, cinikusan: "Minden társadalomban vannak szükséges, de hitvány és fertelmes hivatások: ezeket bűnök ötvözik, de oly szükségesek, mint bizonyos mérgek az emberi szervezet karbantartásához, de bízzuk csak gyakorlásukat erősebb idegzetű és kevéssé válogatós polgártársainkra, akik becsületüket és lelkiismeretüket szívesen feláldozzák, mint ama régiek, akik vérüket áldozták a haza üdvéért…
-
Francis Watson
Medici Katalin élete és kora
Kiadó: Szépirodalmi
Kiadás éve: 1987
Oldalszám: 350
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9631534952
jó állapotú antikvár könyv
-
Szerző Francis WatsonCím Medici Katalin élete és koraISBN 9631534952Raktárkészlet 1 dbCikkszám 132647Státusz ÚJ használt, antikvár könyv  
-
2024. április 13-án 505 éve született MEDICI KATALIN francia királyné
A híres-neves firenzei herceg, Lorenzo Medici unokája volt, s örökölte az Il Magnifico kivételes képességeit. Pedig amikor hozzáadták a későbbi II. Henrik francia királyhoz, nem sok jövőt jósoltak neki, de ő szívós kitartással lassan teljesen magához ragadta a hatalmat. Fiait is úgy nevelte, hogy uralkodhasson rajtuk, így amikor a fiúk szépen sorban trónra kerültek, valójában ő irányította az országot.
Céljai megvalósítása érdekében nem ismert gátlásokat, III. Henriket például azzal tartotta befolyása alatt, hogy könnyűvérű lánykákból valóságos hadsereget szervezett számára, s a Mignon-ok lelkes csapata persze teljesen elvonta figyelmét az államügyektől. Katalint az sem zavarta, hogy közben fia szexuális élete tragikusan félresiklott, s már harmincévesen emberi roncs lett belőle. Katalin rendelte el a hírhedt Szent Bertalan-éji mészárlást is, amikor a hugenották ezreit gyilkolták le éppen saját lánya, Valois Margit "vérmenyegző"-jén.
De ez a rettegett "fekete királyné" nemcsak férfiasan kemény volt, de igazi nő is. Imádta például az illatszereket, ő vetette meg a ma is világhírű francia parfümgyártás alapjait, az ő idejében még a párizsi szökőkutak is illatszeres vizet locsoltak. Imádott enni, inni, tubákot szippantott, egész sor ételt ő honosított meg Franciaországban, például a szarvasgombát, a sárgadinnyét és a májas hurkát.
Egyébként is volt érzéke a jó és a szép dolgokhoz, leginkább azonban az okkultizmus iránt lelkesedett. Varázslók, jósok, asztronómusok hadával vette körül magát, egy időben az ő udvarában tevékenykedett a legendás jós, Nostradamus, akinek egyetlen, akkor tényleg hihetetlen jóslatát nem vette figyelembe: hogy ellenfele, Navarrai Henrik trónra jut. Pedig trónra jutott. (Kalendárium Press)