- Újdonságok
- Akciók
- Együttműködési ajánlat papír-, ajándék és bababoltoknak
- Könyvek nagyoknak
- Könyvek kicsiknek - gyerekeknek, fiataloknak, babáknak és mamáknak
- Életrajzok-memoárok
- Ókori vonatkozású könyvek
- Könyvek óvodapedagógusoknak
- Könyvek kutyásoknak
- Afrikai vonatkozású könyvek
- Arab vonatkozású könyvek
- Ázsiai vonatkozású könyvek
- Balkáni és mediterrán vonatkozású könyvek
- Latin-amerikai vonatkozású könyvek
- Orosz vonatkozású könyvek
- Skandináv és balti vonatkozású könyvek
- Cseh és szlovák vonatkozású könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Retro - Életvidám seniorok
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Mária Terézia (Németh Andor)
A szőke, karcsú főhercegnő inkább látszott alkalmasnak a szerelemre, mint az uralkodásra. Apja, VI. Károly császár halála után (1740) a világpolitika nem bízott sikerében, ám a magyar rendek „életüket és vérüket” ajánlották az ifjú királynénak.
Mária Terézia negyven éven át viselte büszkén a magyar koronát. Már uralkodása idején történelmünk kedvelt, legendás alakjává vált. Németh Andor könyve e kiválasztott személyiség forgatagos életét mutatja be regényes formában. Törvénykezés, politikai kalandok, szerelem, házasság, család – a történelmi pálya mellett egy aggódó anya és szenvedélyes nő intim világába kukkanthat be az érdeklődő olvasó.
-
Németh Andor
Mária Terézia
Kiadó: Pesti Szalon
Kiadás éve: 1996
Oldalszám: 302
ISBN: 963605133X
kifogástalan állapotú antikvár könyv
-
Szerző Németh AndorCím Mária TeréziaISBN 963605133XCikkszám 470622Státusz ÚJ használt, antikvár könyv  
-
2022. május 13-án 305 éve született MÁRIA TERÉZIA magyar és cseh királynő, osztrák főhercegnő
Amikor 1740-ben a nevezetes Pragmatica Sanctio révén trónra lépett, az európai koronás fők gúnnyal kevert félelemmel tekintettek uralkodása elé. A fiatal királynő ugyanis csodás szépség volt, s ezzel bizony - akkoriban - ritkán járt együtt pallérozott elme. Mária Terézia azonban idővel rácáfolt az előítéletekre, kétségkívül meglévő hiányosságait páratlan szorgalommal ellensúlyozta.
Rengeteget dolgozott, rendszeresen hajnali négykor kelt, s hallatlan munkabírásával teljes kétségbeesésbe kergette a léha tempóhoz szokott hivatalnoksereget. Minden hivatalos iratot ő maga tanulmányozott át, figyelme mindenre kiterjedt, s e tekintetben erős túlzásokra ragadtatta magát. Ügyesen kormányozta hatalmas birodalmát. Sikerült elhódítania Galíciát Lengyelországtól, Bukovinát pedig a török Portától, de visszacsatolta a magyar koronához a Temesi Bánságot és Fiumét is. Hazánkban ő vezette be a kettős vámrendszert, ő helyezte át a nagyszombati egyetemet Budára, s ő adta ki az iskolarendszer megreformálását célzó Ratio Educationist.
Mivel erkölcsösségéhez kétség sem férhetett, hasonló életvitelre akarta rászoktatni alattvalóit is. A csalfa férjek nem számíthattak pártfogására, sok fényes karrier tört ketté amiatt, hogy a királynő fülébe jutott valaminő csapodárság. A szigorú erkölcsök dolgában szintén nem nagyon jeleskedő nők megregulázására még külön "szüzességi bizottmány"-t is létrehozott, a hírhedt Keuschheitscommissiont, amelynek aktivistái - fele-fele arányban papok és rendőrök - fáradhatatlan buzgalommal kutakodtak az intim titkok után, az előkelő hölgyek legnagyobb bánatára.
Egy akció során álruhát öltve maga a királynő állt a rettenthetetlen csapat élére, amely fegyveresekkel törte rá az ajtót egy gyanús társaságra - Mária Terézia férje, szegény Lotharingiai Ferenc alig tudott kimenekülni a hátsó ajtón. (Kalendárium Press)