- Újdonságok
- Akciók
- Együttműködési ajánlat papír-, ajándék és bababoltoknak
- Könyvek nagyoknak
- Könyvek kicsiknek - gyerekeknek, fiataloknak, babáknak és mamáknak
- Életrajzok-memoárok
- Ókori vonatkozású könyvek
- Könyvek óvodapedagógusoknak
- Könyvek kutyásoknak
- Afrikai vonatkozású könyvek
- Arab vonatkozású könyvek
- Ázsiai vonatkozású könyvek
- Balkáni és mediterrán vonatkozású könyvek
- Latin-amerikai vonatkozású könyvek
- Orosz vonatkozású könyvek
- Skandináv és balti vonatkozású könyvek
- Cseh és szlovák vonatkozású könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Retro - Életvidám seniorok
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Eiffel titkai
Az Eiffel-tornyot mindenki ismeri – alkotóját, Gustave Eiffelt már jóval kevesebben. Pedig a mérnökzseni keze nyomát mindenhol megtalálni a modern világban, legyen szó a New York-i Szabadság-szoborról, a budapesti Nyugati pályaudvarról vagy Porto vasúti hídjáról. Hosszú élete során Eiffel volt ünnepelt sztármérnök, börtönbüntetésre ítélt sikkasztó és korát megelőző felfedező. Az életét övező diadalok és botrányok magukért beszélnek, de magáról az emberről, a feleségét fiatalon elveszítő férjről, a lányát imádó apáról vagy a gyermekkori szerelmét az Eiffel-torony alakjában halhatatlanná tévő férfiról alig esik szó.
A neves francia újságírónő, Christine Kerdellant hiánypótló regényes életrajza végre bemutatja az embert, aki alkotásaival és találmányaival az egész világot átformálta.
-
Christine Kerdellant
Eiffel titkai
Kiadó: Cartaphilus
Kiadás éve: 2021
Oldalszám: 462
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789632668079
-
Szerző Christine KerdellantCím Eiffel titkaiISBN 9789632668079Cikkszám 483344Státusz ÚJ  
-
2022. december 15-én 190 éve született GUSTAVE EIFFEL francia mérnök
Minden nagyvárosnak megvan a maga szimbóluma, ami Budapestnek a Parlament, vagy a Halászbástya, az Párizsnak az Eiffel-torony. A 300 méter magas, 9700 tonnás építményt Eiffel tervezte, s annak idején olyan rondának tartották, hogy a világkiállítás után le akarták bontani, annak ellenére, hogy akkoriban az volt a világ legmagasabb építménye - ezt a címet egyébként negyven éven át viselte büszkén. Szerencsére megkegyelmeztek neki, s ma már a francia főváros jelképe.
Magának Eiffelnek viszont nem kegyelmeztek irigyei, belekeverték a hírhedt Panama-botrányba, azzal vádolva meg, hogy a csatornához szállított vasszerkezetei silány minőségűek voltak, s ezért a bíróság kétévi börtönre és 20 ezer frankra büntette az akkor már a francia akadémia tagjává választott mérnököt. Hogy jogosan-e, azt már nem lehet kideríteni, de némi kétkedésre adhat okot, hogy minden építménye áll ma is - persze amit nem romboltak le készakarva -, ő csinálta például a New York-i Szabadság-szobor hordszerkezetét is, és nincs vele semmi baj ma sem. Eiffelnek különben Magyarországon is megtekinthető két munkája: a Margit-híd egy része és a Nyugati-pályaudvar.
Eiffel egyébként sokoldalú ember volt, csak életművének más részeit teljesen elhomályosítja híres tornya. Pedig egyik úttörője volt a sűrített levegő felhasználásának, és jelentős aerodinamikai kutatásokat végzett a repülés hőskorában. Legtalálóbban talán Le Corbusier értékelte munkásságát: "Szenvedett, ha nem alkothatott szépet. Számításait mindig csodálatra méltó arányérzéke vezette, s megoldásai mindig az elegancia mintaképei." (Kalendárium Press)