Kreativ könyvkereskedés

Ha egy kiskereskedő szeretne szaküzletében könyvet árulni

csak szól nekünk

és mi kitaláljuk azt is, hogy

mit szeretne.

TOP termékek
Termékajánló
Pénznem váltás
Termék részletek


A makedón Nagy Sándor története

ÚJ
használt, antikvár könyv
Raktárkészlet: 1 db
A makedón Nagy Sándor története
990 Ft

Útleírás, anekdotafüzér, a modern lélektani regény előfutára: talán így fogalmazhatnók meg legjobban e különös könyv műfaját. Útleírás, hiszen a világhódító Nagy Sándor hadjáratairól szóló krónika elvezeti az olvasót Egyiptomba, Perzsiába, a mesés Indiába, megismertet messzi tájakkal, rémítő állatokkal és furcsa népszokásokkal. A mai olvasó többet tud a makedón király bejárta vidékek földrajzáról, nem csodálkozik el az apály és a dagály váltakozásán, s legalább könyvből, filmről ismeri az egzotikus tájak orrszarvúit és pálmafáit. De az író oly érzékletesen tárja elénk e csodákat, annyira együtt fél és lelkesedik szereplőivel, hogy a modern olvasó is Nagy Sándor katonáival együtt fedezi fel Kelet világát.

És anekdotafüzér is, egyfajta ezeregyéjszaka meséi vagy dekameron. Megelevenedik a gordiuszi csomó kettévágásának epizódja, az amazonkirálynő fiút akar nemzeni a makedón királlyal, fiúszeretők döntenek tisztes katonák élete-halála felett, bepillantást nyerünk Dareiosz kincsesházába, Szemiramisz kertjeibe, tanúi vagyunk a hatalom megtartásáért vívott kegyetlen harc eseményeinek, megvesztegetésnek, gyilkosságnak, a hóhér munkájának.

Mindenekelőtt pedig nyomon követhetjük a világtörténelem egyik nagy alakjának életét. A szerző arra keres választ, mi tette olyan naggyá Alexandroszt, hogyan viselkedett mint a világ ura, és miképpen hat a hatalom a hatalom birtokosára. A színpompás leírások, a dúsan burjánzó epizódok nem feledtetik az önkényeskedést, a hóhérszerepet, és szinte lépésről lépésre figyelhetjük meg, hogyan válik a fiatal vezér a hatalom megszállottjává, zsarnokká. A barátság, a sértődöttség, a hatalomvágy, a mohóság, a kivagyiság, a hazafiasság, az emberi gyengék és erények szálaiból próbálja összeszőni Curtius Rufus a világtörténelem egyik legismertebb alakjának képét. Az író élvezetes órákat szerez ezzel az izgalmas, elgondolkoztató olvasmánnyal.

  • Q. Curtius Rufus
    A makedón Nagy Sándor története
    Fordította: Kárpáty Csilla
    Kiadó: Európa
    Kiadás éve: 1967
    Oldalszám: 324
    Kötés: Keménytáblás

    jó állapotú antikvár könyv, de a papírborítás kicsit szakadozott

  • Raktárkészlet
    1 db
    Cikkszám
    699596
    Státusz
    ÚJ    használt, antikvár könyv    
  • 2345 éve, Kr.e. 323. június 10-én hunyt el NAGY SÁNDOR makedón király

    Apja, II. Philipposz halála után, húszévesen lett a makedónok királya, s rövid életének dicső tetteit iskolai tanulmányaiból remélhetőleg jól ismeri mindenki. Alighanem ő, III. Alexandrosz volt a világtörténelem egyik legzseniálisabb hadvezére, már trónra jutása után két évvel Isszosznál megverte a perzsa hadsereget, majd elindult meghódítani a világot. És sikerült is neki, az akkori ismert világ nagy részét az uralma alá hajtotta, egészen Indiáig eljutott, s csak azért fordult vissza, mert katonái már nem bírták a megpróbáltatásokat.

    Ő maga kibírt mindent, uralma kezdetén példás katonaéletet élt, bár később megtetszett neki a keleti pompa és a perzsa uralkodók isteni tisztelete, s ilyet követelt magának a demokráciához szokott makedónoktól is. Akiknek ez nem tetszett, de persze szólni nem nagyon mert senki, kivált azután, hogy egy részeg fejjel folytatott vita során Sándor az egyik legjobb barátját is megölte. Nem csak a csatatereken vitt végbe világraszóló tetteket, de az élet szinte minden területén. Számtalan várost alapított, templomokat építtetett, utakat vágott sosemjárta hegyoldalakba, hidakat vert vad folyókon át, műveit sok esetben még évszázadokig használták. Sikerrel alkalmazta a koronás fők körében később oly elterjedt rokonsági politikát is, feleségül vette legbőszebb ellenfele, Dareiosz lányát, sőt embereit is rávette a békesség megpecsételésének e rendkívül üdvös módjára; ez volt a híres szuzai menyegző.

    Ő maga különben rendkívül vonzó férfi volt, s voltaképpen erényes is, az akkoriban elterjedt szokást, a fogoly nők megerőszakolását például egyáltalán nem gyakorolta, sőt nem volt a híve a házasság előtti testi szerelemnek sem. Ö volt az első antik uralkodó, aki rendszeresen borotválkozott, mi több - lepődjünk meg - a test más tájainak szőrtelenítését is egészséges és ízléses dolognak tartotta, s így rendre gyakorolta. Halálának pontos oka máig nem teljesen tisztázott, az viszont bizonyos, hogy tetteinek hatása máig tart, ha ő nem lett volna, ma bizonyára más lenne a világ. (Kalendárium Press)

Webáruház készítés