- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Urak és hölgyek csevegnek - 170 éve született GUY DE MAUPASSANT
Régmúlt korokat idéző novellafüzér egy magával ragadó író tollából, kinek világában szerelmes férfiak fúlnak vízbe csalfa asszonyok miatt, nyalka ficsúrok aranycirádás szalonokban „szórják szét mosolyukat”, a rádzsa vendége pásztoróra helyett meséket mond a háremhölgynek nevelt gyermekeknek, a nőgyűlölő abbéban az Énekek éneke sorait idézi a korábban elutasított, holdfénynél kibontakozó szerelem, s ahol a halál csupán a kedvenc illatunk melódiájával kísért elszenderedés, semmi több.
2020. agusztus 5-én 170 éve született GUY DE MAUPASSANT francia író
Tudatosan készült arra, hogy író lesz, előre megtervezte mit kell elolvasnia, milyen élményekhez kell jutnia, s mit kell írnia. De hogyan? - ezt nem tudta sokáig. Próbálkozásait rendszeresen megmutatta az akkortájt megfellebbezhetetlen tekintélynek számító Flaubert-nak, aki további munkára bíztatta. Így is tett, fáradságos munkával megírta A gömböc című novelláját, amelyet elküldött mesterének. Az idős Flaubert halála előtt még el tudta olvasni, s ő, aki igencsak szűken mérte a legkisebb dícséretet is, levelet írt neki: "A gömböcöt remekműnek tartom. Igen fiatalember!"
Maupassant ezzel mint egy meteor tűnt fel az irodalom egén, s rövidke, mindössze évtizedes ragyogása alatt halhatatlan remekművek sorát alkotta meg. Novellái a műfaj gyöngyszemei, de igen értékesek regényei - az Egy aszony élete és A szépfiú - is, és évtizedekig az ő novellái voltak az ifjúság legtiltottabb olvasmányai. Az erotikus irodalom ugyanis a legnagyobb klasszikus mesterét tiszteli személyében. Ő maga is igencsak kedvelte az erotikát, sőt, egyes művelt dolgait még ma is méltán sorolhatjuk a pornográfia körébe. 1877-ben például rendezett egy színjátékot A rózsabimbó címmel, amelyben ő maga is fellépett. Különböző pajzán jeleneteket adtak elő, az egyik például óvszereket mosogató papnövendékről szólt, a darab végén pedig arab táncosnők lejtettek körül egy monumentális falloszt. Az előadás csúcspontja az volt, hogy a táncosnők férfiak híján önmaguk próbáltak örömet szerezni maguknak a nyílt színen, kiderült azonban, hogy a táncosnők valójában Maupassant és férfi barátai, akik persze - a nézők zavart kacarászása közben - rendben befejezték, amit elkezdtek.
Maupassant különben legendás teljesítményekre képes férfi volt, s mivel barátai nagyon irigyelték miatta, néha átengedte nekik szeretőit. Így passzolta át egy alkalomra egyik kedvesét Paul Bourget-nak, aki azonban - amint ő maga bevallotta - nem tudott élni a lehetőséggel, zavarta ugyanis, hogy együttlétüket a gáláns író is meg akarta tekinteni. Végül a már anyaszült meztelen hölgy megelégelte a vendég totojázását, s "akkor gyere te, faunom!" felkiáltással a rajtra kész Maupassant karjaiba vetette magát.
Mindezek ellenére általános elismerés közepette alkotott, az írók egyik fejedelme volt már, amikor tragikus véget ért pályafutása, megtébolyodott. Borzongató ráadásul, hogy ő maga is tisztában volt sorsával, félelmetes kései novelláiban tetten is érhető, amint harcol a szörnyű kórral, és kétségbeesve menekül az őrültség elől. De nem volt menekvés, végül elmegyógyintézetbe került, s a világirodalom legszórakoztatóbb elbeszélője elborult elmével halt meg 43 évesen. (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.