- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Szendrey Júlia (Kertész Erzsébet - 1998) - 190 éve született SZENDREY JÚLIA
Kertész Erzsébet regényéből egy eddig ismeretlen Júlia lép az olvasó elé. A „feleségek feleségét” komoly zene- és irodalomrajongó intézeti kislányként ismerjük meg, akit apja a megye első gavallérjához szeretne feleségül adni. Júlia azonban a szatmári megyebálon megismerkedik Petőfi Sándorral, s úgy érzi, hogy egész életében erre a találkozásra várt. A szerelem mindkettőjük szívében fellángol, s a költő alig egy hónappal a megismerkedés után feleségül kéri az elkényeztetett erdődi várkisasszonyt. Szendrey Ignác, a nagy hatalmú jószágigazgató kikosarazza a költőt, de Júlia kitart szerelme mellett, s családjával dacolva, a kitagadást is vállalva, egy évvel a szatmári megyebál után Petőfi felesége lesz.
Kertész Erzsébet lebilincselő regényét kitűnően egészítik ki Keserű Ilona rajzai.
2018. december 29-én 190 éve született SZENDREY JÚLIA, Petőfi Sándor felesége. Alakja ma is nagy viták tárgya az irodalmi hagyományban, akkoriban, özvegységre jutván pedig a nemzet céltáblája volt. Hiszen a mártír költő nagyon szerette, Júlia azonban hamar eldobta az özvegyi fátyolt, s ezt nem bocsájtotta meg neki a szabadságharc elvesztésén szomorkodó nemzet. De kezdjük az elején. Kapcsolatuk a kezdet kezdetétől zűrzavarosnak volt mondható, Júlia apja ellenezte lánya rangon aluli házasságát, de maga Júlia is habozott egy darabig. Annyira, hogy Petőfi, aki halálosan beleszeretett a lányba, dühében megkérte egy színésznő kezét, még szerencse, hogy a papírok elintézése hosszúra nyúlt, így meggondolta magát, s végül szinte megszöktette Júliát. Akinek szépségéről és emberi tulajdonságairól meg-oszlottak a vélemények. "Én megvallom, hogy nem találtam olyan szépnek, mint aminőnek Sándor versei megörökíték" - írta finoman Jókai, s részletezte is: "alacsony termete volt, egészséges arcszíne, de férfias metszésű szája, mindegyik szeme szép volt külön, de a kettő közt nem volt összhangzás, amellett rövid hajat viselt". Akárhogy is, Petőfi teljesen belebolondult Júliába, de boldogságuk rövidre sikerült, Petőfit hítta a haza, elesett a csatában, Júlia pedig özvegyen maradt, s amint Schöpflin Aladár írta: "Semmiféle közkívánat nem tehet kis lelket naggyá". Júlia pedig nem vállalta a mártíriumot, elhagyta Petőfi nevét, férjhez ment Horváth Árpád egyetemi tanárhoz, s még közel két évtizedet élt honfitársai többségének néma megvetése közepette. Végül elhagyta második férjét, s magányosan halt meg negyvenévesen. (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.