- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Moncada - 15 éve hunyt el ROBERT MERLE
1953. július 26-a a kubai forradalom "keserű keresztelőjének" napja. Egy csapat fiatal meg akarja dönteni a Batista-rendszert - és kis híján sikerül is nekik. Elképesztő konspirációval látnak hozzá. Tapasztalatlanságuknál csak naiv hitük és elszántságuk nagyobb. A Moncada kaszárnyát fogjuk megtámadni - jelenti be Havannában maroknyi követőjének Fidel Castro. A Moncada kaszárnya az onnan nyolcszáz kilométerre fekvő Santiagóban van. Azért arra esik Fidel Castro választása, mert Santiago sokkal határozottabban diktatúraellenes város, mint Havanna. A kaszárnyát ezer katona őrzi - de ha álmukban ütnek rajtuk, az általuk is viselt uniformisban...
Ez a dokumentumregény egy évtizeddel az események után készült. Robert Merle felkutatta a dráma életben maradt szereplőit, és a velük készített interjúkból olyan mozaikot rakott ki, hogy az még történésznek is becsületére válna. Rekonstruálta azt a felemelő pillanatot, amikor két lány, négy fiú, aztán a többiek, az a száz-százötven fanatikus vonattal, busszal, autóval elment Santiagóba, hogy végrehajtsa a feladatát. Merle az események felidézésének lázában sem felejti el, hogy nagy emberek nélkül nincs történelem, de a közkatonák az igazi hősök, akik a forradalmi tettek után - ha megérik - sietnek haza, és ott folytatják a hétköznapi életüket, a munkájukat, ahol abbahagyták.
Ma már az is történelem, hogy 1959-es hatalomra kerülése után Fidel Castro - ígéreteivel ellentétben - nem rendezett demokratikus választásokat. A diktatúra hagyománya nehezen veszik ki.
2019. március 27-én 15 éve hunyt el ROBERT MERLE francia író. Algériában született, varázslatos gyermekkora volt, nem csoda, hogy romantikus felnőtt lett belőle. Világéletében vonzotta az irodalom, az írás, úgyhogy azért lett egyetemi tanár, mert az sok szabadidővel járt, s így kedvére alkothatott. Életreszóló élményeit azonban nem a fűszerillatú Afrikában, hanem a kevésbé kellemes német hadifogságban szerezte, ezért feledve romantikus hajlamait, első nagysikerű könyvét az auschwitzi láger parancsnokának életéről írta, a Mesterségem a halál tulajdonképpen ki is lóg kissé életművéből. Amelyben olyan világszerte népszerű, olvasmányos regények vannak, mint az Állati elmék, a Malevil, a Védett férfiak, a Madrapur, a Két nap az élet, valamint izgalmas történelmi regényfolyama, a Francia história. Nálunk is nagyon népszerűek művei - a Mesterségem a halál vagy tíz kiadást ért meg, 1997-es megjelenése alkalmából ő maga is járt Magyarországon, s így még azt is megbocsátották neki mifelénk, hogy könyvet írt a szerinte politikai zseni Fidel Castróról. A kortárs irodalom nagy mesélője a magánéletben is romantikus alkat volt. Egy Párizs környéki hatalmas birtokon álló kastélyban élt, s mivel a Szentlélek Lovagjává avatták, otthon tollas kalapban járt. Negyventagú személyzet leste kívánságait, természetesen elragadó, ifjú szobalányai is voltak, úgyhogy esze ágában sem volt megnősülni. Mint egy interjújában mondta: "úgy érzem elhamarkodott dolog volna részemről". (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.