- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Mikszáth Kálmán (Élet-kép) - 170 éve született MIKSZÁTH KÁLMÁN
Mikszáth Kálmánnak (1847-1910) két életrajza van. Az egyik 1881-ig tart és valóságos biográfia. Ebben helyet kap a szülőföldi élmények meghatározó sokasága, a rimaszombati és selmecbányai diákévek, a nem létező jogi tanulmányok krónikája, az indulás hármassága a szülőföld székhelyén, Balassagyarmaton: a közigazgatási élmények, az első újságírói kihívás, és a szerelem. És ennek a vége: a leányszöktetés és házasságkötés a szülői tiltás ellenére. S jönnek a tragédiák: az írói sikertelenség, a nyomor, a nélkülözés, és a kikényszerített válás. Majd újabb három magányos esztendő az elhagyatottság mélységébe zuhanva. Innen emeli ki a véletlen s kerül Szegedre, ahol, mint a mesében, minden jóra fordul. Megtalálja önmagát és témáit, sikere lesz a társaságban és az olvasók között, elkészül a két kötet kézirata. 1881-ben megjelenik a Tót atyafiak, 1882-ben A jó palócok. És ettől kezdve a második életében semmi rendkívüli nem történik Mikszáthtal, „csak” megírja a magyar irodalomtörténet egyik legszínesebb és legsokrétűbb életművét. Egy évszázada ezt elemzik a tudósok, ezt olvassák a generációk. Egyikük sem tud ráunni.
2017. január 16-án 170 éve született Szklabonyán MIKSZÁTH KÁLMÁN író. Szklabonyai parasztgyerekből lett parlamenti képviselő, s a már életében is klasszikus író, aki olyan remekművekkel írta be nevét a magyar kultúrtörténetbe, mint A Noszty fiú esete Tóth Marival, A fekete város és a Különös házasság. Ez utóbbi témát különösen jól ismerhette, hiszen az ő házassága is méltán nevezhető különösnek. Fiatalon beleszeretett egy szolgabíró leányába, de Mauks Ilona apja eltiltotta lányát a közel sem partiképes ifjútól. Mivel az atyai áldásban nem lehetett reménykedni, Mikszáth egy szép napon megszöktette szerelmét, hamar feleségül vette, ám eltartani nem tudta. Ezért csakhamar elvált tőle, hazaküldte a családi házba, ő pedig nagy eltökéltséggel elindult meghódítani az irodalmat. Sikerült is neki, harmincöt éves korában már népszerű irodalmár volt. Pestre költözött, tekintélyes bajuszt növesztett, pocakot eresztett, politizálni és pipázni kezdett, bekerült a parlamentbe, s lassanként majdhogynem ő lett a haza bölcse. Nagyszerű könyvek sorát írta, A Noszty fiú esete Tóth Marival, A fekete város, a Különös házasság már megjelenésükkor szép sikert arattak, mára pedig klasszikus értékű alkotássá váltak. És tekintélye csúcsán büszkén kihúzta magát, majd ismét megkérte volt felesége kezét. Ilonka némi töprengés után igent mondott, Mikszáth így másodjára is oltár elé vezette szerelmét. Mikszáth sosem látott tekintélynek örvendett, ő az egyetlen magyar író, akinek már életében a nevét viselte szülőfaluja; az akkoriban Kürtabonynak hívott Szklabonya nagy fiának halála előtt pár hónappal keresztelte át magát Mikszáthfalvára. (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.