- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
Anyám könnyű álmot ígér - 90 éve született SÜTŐ ANDRÁS
Sütő András könyvének keretét a Mezőség egyik falujában, Pusztakamaráson, a szüleinek otthonában készült feljegyzések adják, s ebben a keretben egy egész korszak - az ötvenes és hatvanas évek - társadalmi és emberi változásai megnyilatkoznak, nemcsak helyi érvénnyel, hanem országos, sőt európai távlatban. A könyv műfaji meghatározása nem könnyű, sőt alighanem lehetetlen; szociográfia, emlékirat és regény egyszerre: lírai följegyzések, családi levelek és baráti beszélgetések, visszaemlékezések, anekdotaszerű történetek váltakoznak bennük, ellenpontozott szerkezeti elrendezésben; mégis, lazának látszó szerkezete ellenére is, az egész romániai magyar társadalmat átfogóan ábrázoló, a valóságot meggyőző erővel, hitelesen tükröző, költőien ihletett regény elsősorban. Nyelve tömör, gazdag, a népnyelv leleményeit, szókincsét értően hasznosítja. Sütő András regényét a legújabb kori magyar irodalom legjelentősebb alkotásai között tartják számon, könyvének Magyarországi fogadtatása - mind az olvasóközönség, mind a kritika részéről - valóságos diadalmenet volt.
2017. június 17-én 90 éve született Pusztakamaráson SÜTŐ ANDRÁS író. Alaposan próbára tette a sors, életútjából kitelne a háború utáni évtizedek vérzivataros kelet-európai történelme. A negyvenes évek végén különböző lapok főszerkesztőjeként még reménykedett a boldogabb jövőben, de a hatalom hamar rájött, hogy nem az ő emberük. Bár fizikai bántódása (akkor még) nem esett, a cenzúra sokszor akadályozta műveinek megjelenését. Máig talán leghíresebb művével, az Anyám könnyű álmot ígér című naplójegyzeteivel aratta első irodalmi sikereit 1970-ben, majd a hetvenes években főként drámákkal jelentkezett, amelyeket bemutatásában a legendás rendező, Harag György jeleskedett leginkább. Az Egy lócsiszár virágvasárnapja, a Csillag a máglyán, a Káin és Ábel, A szuzai menyegző és az Ádvent a Hargitán persze magyar színpadokról is jól ismert már, s eljutott hozzánk két remek esszékötete, az Engedjétek hozzám jönni a szavakat és a Nagyenyedi füge- virág is. Remekműveivel a magyar irodalom élő klasszikusa lett, ám ahelyett, hogy hazájában is a méltó megbecsülést élvezhette volna, a romániai változások sodrában kishíján a szemét is kiverték. De élete szerencsére megmenekült, így 70. születésnapjára megkaphatta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét. Életútja egyben példa is, hiszen nem csábította el a magyarországi elismerés és a könnyebb élet reménye, a sok kínlódás dacára szülőföldjén, Erdélyben maradt. (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.