- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
A rossz hírű Báthoryak - 430 éve született BÁTHORY GÁBOR
Báthory István híre-neve sem képes feledtetni a család „rossz hírű" tagjainak emlékét, amely a szerző szerint – torzkép. Négy szereplője van a könyvnek, s az első mindjárt a csejtei vár úrnője, Báthory Erzsébet, aki asszonyi szörnyként él az utókor emlékezetében. De mi történik akkor, ha a korabeli dokumentumokkal szembesítjük a legendákat? Mi más oka lehetett, hogy a holdsarlóvá fogyott királyi Magyarországon a nádor parancsára elevenen falazták be Nádasdy Ferenc, „az erős fekete bég" özvegyét ? És Báthory Zsigmond meg Gábor is fejedelmi zsarnokok, továbbá aberrált személyiségek? Ismét a szálkás betűkkel rótt eredeti okmányokban keressük a választ. Végül az „ecsedi boszorkány", Anna is másként jelenik meg előttünk, mint akár a „Tündérkert", akár az „Ördögszekér" lapjain. A korabeli Magyarország és Erdély erkölcstörténetébe ágyazott négy portré vitairat. Vita a köztudattal.
2019. augusztus 15-én 430 éve született Váradon BÁTHORY GÁBOR erdélyi fejedelem. Életének szomorú története 1608. március 5-én kezdődött, amikor a hajdúk segítségével megszerezte a fejedelmi trónt. Nagy ambíciókkal kezdett a kormányzáshoz, erős kézzel őrizte a békét, rendezte viszonyát Magyarországgal és a két román fejedelemséggel. A nyugalom azonban látszólagos volt, Báthory ugyanis igen erőszakosan kormányzott, s ezzel maga ellen ingerelte a népet. Kivívta a törökök haragját is, ezért a Porta 1613-ban hadjáratot indított hatalmának megdöntésére. Bethlen Gábor időközben Drinápolyba ment, ahol a szultánt rávette, őt tegye meg fejedelemmé. Négy nappal később Váradon, a Velence utcában orgyilkosok törtek rá a 24 éves Báthoryra. A bámulatos erejű Gábris vitéz bátran szembeszállt támadóival, de míg ő meztelen karddal védte magát, a gyilkosok lőfegyverrel végeztek vele. Báthori könnyelmű, önkényes uralkodó volt, bár személyes varázsa ellenségeit is megejtette: karcsú termetű, szép arcú, megnyerő modorú fiatalembernek ismerték, leginkább erkölcstelen magánéletét rótták föl neki. Kétségtelen viszont, hogy rövidke uralkodásával kezdődött Erdély virágkora. (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.