- Újdonságok
- Akciós termékek
- Évfordulók és könyvek
- Életrajzok-memoárok
- Gyerekkönyvek
- Óvodapedagógusoknak
- Kutyás könyvek - Könyvek kutyásoknak
- Papírboltoknak, játékboltoknak
- Bababoltoknak
- Kreatív hobbi boltoknak
- Barkácsboltoknak
- Vadász- és horgászboltoknak
- Kisállatkereskedéseknek
- Szépség- és fodrászszalonoknak
- Utazási irodáknak
- Afrikai témájú könyvek
- Arab témájú könyvek
- Mesés Kelet - ázsiai könyvek
- Balkán fanatikusok - könyvek a Balkánról
- Mediterráneum és könyvek
- Latin-amerikai könyvek
- Skandináv és balti irodalom
- Orosz témájú könyvek
- Cseh és szlovák témájú könyvek
- Szlovák és cseh nyelvű könyvek
- Ókori témájú könyvek
- Ezotéria, lelki egészség
- Szakácskönyvek
- Retró - könyvek a közelmúltról
- Antikvárium
- Különleges könyvajánlataink
- Nem talál egy könyvet? Segítünk!
A mantuai herceg muzsikusa - 375 éve hunyt el CLAUDIO MONTEVERDI
A szerző a regényét Tiziano halálával kezdi: Itáliában elhalványodik a képzőművészet sokszázados ragyogása s a múzsák az új művészet – a zene felé fordulnak. a cinqeucento utolsó évtizedeiben tűnik fel Claudio Monteverdi, Itália máig is legnagyobb komponistáinak egyike, az opera teremtő géniusza: fiatalon Mantuába kerül, ahol egy könnyűvérű, de elevenszellemű herceg (aki oly ismert szerepet kapott a Rigolettóban) ösztönzi arra,hogy kiemelkedjék a liturgikus zeneszerzők, madrigálisták szinte névtelen seregéből s kiformálja a „dramma per musica”-t – a mai operát. A kicsiny, de tündöklő mantuai udvarnak Tasso, Monteverdi és Rubens örök alakjai adnak mély történelmi értéket. Az Orfeo komponistája e könnyelmű, de művészetkedvelő udvar forgatagából súlyos egyéni tragédiák során át kerül Velencébe, hogy ott élete alkonyán megírhassa e város „örök farsangjában” utolsó monumentális főművét, az Incoronazione di Poppeá-t. E kevéssé ismert, késő-reneszánsz és korabarokk határvonalán álló kort teremtette újra e nagy komponista sorsának tükrében a szerző új, hatalmas történelmi regénye.
2018. november 29-én 375 éve hunyt el CLAUDIO MONTEVERDI olasz zeneszerző. Jeles komponista volt, az ő madrigáljaival jutott el ez a zenei műfaj fejlődésének csúcspontjára. Azt már kevesebben tudják, hogy rendkívül puritán ember volt, Poppea megkoronázása című műve kapcsán fel is merült, hogy miként nyúlhatott egy ilyen erkölcsös zeneszerző ilyen erkölcstelen témához. Azt azonban bizonyára alig tudja valaki - hisz különben nem is fontos -, hogy botcsinálta katonaként is vitézkedett, ráadásul éppen magyar földön fogott fegyvert. Történt pedig, hogy 1595-ben a kicsiny mantuai hercegség nagyratörő ura, bizonyos Vincenzo Gonzaga elhatározta; megmutatja a világnak, milyen félelmetes államocskát kormányoz, és megtámadta a törököket Magyarországon. Mivel azonban Mantua híján volt a megfelelő számú katonának, minden épkézláb férfiembernek be kellett vonulnia a seregbe, így természetesen udvari muzsikusa, Monteverdi is fegyverre cserélte hangszerét. Mire azonban a lelkes kis csapat megérkezett hazánkba, úgy elfáradtak, hogy az első török ágyúdörgésre ijedten hazafutottak. A legnagyobb hadi sikert még Monteverdi aratta, aki mit sem törődve a veszéllyel, besétált a török táborba, és amolyan korabeli szabadtéri koncertet adva játékával teljesen lefegyverezte a bősz janicsárokat. (Kalendárium Press)
Kövessen bennünket a Facebookon is!
Sőt, akkor is kövessen bennünket, ha általában is érdeklik a napi évfordulók, születésnapok, érdekességek akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódnak hozzájuk könyvek. Mert a sajtószolgálatként is működő Kalendárium Press is fent van a Facebookon.